Sebastian: Witam. Od kilku miesięcy mam gitarę (Schecter Omen 6). Nie zwróciłem uwagi na jedną rzecz przy firmowych strunach: dlaczego struna E6 jest tak bardzo naciągnięta? Stroję ją do standardowego stroju i raz nawet mi pękła. Co może być przyczyną takiego naciągnięcia?

Nie sądzę, żeby przy standardowej menzurze 25,5 struna pękała z powodu nadmiernego naprężenia. Szczerze, to nie spotkałem się jeszcze z takim zjawiskiem. Pękająca struna przy naprężeniu struny w stroju E ( E6) może występować, ale z zupełnie innych przyczyn.

Sprawdź, czy na siodełku mostu w miejscu, gdzie leży struna nie ma żadnych zadziorów. Na stalowych kostkach często podczas upływu czasu i nacisku mogą powstawać wypustki, które są w stanie podczas gry uszkodzić owijkę, co doprowadza do zerwania struny. Problem ten był na tyle powszechny (szczególnie w mostach T-O-M), że firmy wprowadziły grafitowe siodełka reklamowane nazwą „string saver”. Zwróć też uwagę na swój stroik. Sprawdź, czy nie przekłamuje wartości w częstotliwości struny E6.

Naprawdę nie mam pomysłu, dlaczego struna E6 w Twojej gitarze jest napięta bardziej niż w innym instrumencie o podobnych parametrach.