PoradyLutnicze.pl

Szymon: Witam, mam problem z zakupionym wczoraj basem Epiphone Eb-0. Otóż wszystkie struny na pierwszych progach niemiłosiernie brzęczą. Co prawda teraz podwyższyłem strój i już nie ma problemu, ale sprawa chyba nie jest całkowicie rozwiązana.

Ewidentnie problem leży w złym ustawieniu gryfu. Jeżeli obserwujemy brzęczenie strun na pierwszych progach, to mamy do czynienia ze zbyt mocno napiętym gryfem przez pręt napinający. Wystarczy poluzować nakrętkę pręta (poluzować tylko do momentu, kiedy gryf będzie prosty), aby problem zniknął. Warto tu wspomnieć, że drewno, z jakiego wykonany jest gryf, ma prawo pracować, tzn. wyginać się w każdą ze stron. Problem jest tylko wtedy, kiedy takich wygięć nie możemy skorygować dostępną regulacją, w jaką jest uzbrojona nasza gitara.

Odkręć atrapę przykrywającą nakrętkę pręta (znajduje się ona na główce gitary). Najprawdopodobniej będzie trzymana trzema śrubkami odkręcanymi śrubokrętem krzyżakowym, następnie dopasuj odpowiedni klucz regulacyjny (klucz powinieneś otrzymać razem z basem) i poluzuj ćwierć obrotu (ruch klucza przeciwny do wskazówek zegara). Jeżeli będzie za mało, a struny nadal będą brzęczały, odkręć następne ćwierć obrotu. Pamiętaj, że po każdym obrocie kluczem nakrętki napinającej należy nastroić instrument.