Damiano: Mam problem z bzyczeniem struny G3 w okolicach 3go progu w elektrycznym Jacksonie DK2. Problem pojawił się po zabiegu blokady mostu (gałka głośności między drewno a część ruchomego mostu do którego podpięte są sprężyny) i wymianie strun na grubsze (z 10-52 na 12-70) i obniżeniu stroju z drop D na drop A. Wygląda na to, że zabieg się udał, bo most jest zablokowany, nie ma wahań w stroju. Gryf był również regulowany za pomocą gryfmiarki z GuitarHelp, lecz mimo to jedna jedyna struna bzyczy tak, że słychać chyba również na piecyku.

Dużo zrobiłeś, aby regulacja po takiej radykalnej zmianie, była udana. Do tych czynności musisz dodać jeszcze pomiar wysokości progów, w szczególności w miejscach, na których pojawia się brzęczenie. Zakładam, że wszystkie potrzebne prace wykonałeś prawidłowo, więc nierówne progi wydają się być najbardziej logicznym wyjaśnieniem. Sprawdź je za pomocą urządzenia zwanego FRET ROCKER. Obecnie możesz je zakupić w sklepach gitarowych w Polsce. Ja osobiście uważam, że każdy gitarzysta powinien posiadać tą miarkę, w celu szybkiej oceny sytuacji stanu swoich progów.

Wspomnijmy przy tej okazji jeszcze o jednym problemie, jaki powstaje podczas zmiany stroju na niższy. W konsekwencji obniżania stroju gitary na siodełkach mostku dochodzi do znacznie mniejszego przyparcia. Przy braku wystarczającego przyparcia struna może wpadać w dodatkowe wibracje. Dzieje się tak szczególnie w sytuacji, kiedy siodełka są wyrobione. Objaw takiej wady jest identyczny jak brzęczenie z nierównych progów i są one bardzo często ze sobą mylone.