Jan: Witam. Miesiąc temu zakupiłem gitarę akustyczną FURCH OM22 SR. Gitarę przywiozłem z zagranicy. Gitara gra przepięknie, ale niepokoi mnie jeden fakt. Na strunie A5 na 10 progu słychać dodatkowy dźwięk z gitary. Jest on dość trudny do opisania, ale zbliżony do cichego syczenia sprężyny. Jestem zaniepokojony ponieważ instrument nie był tani. Dodam, że zmieniałem już struny (używam tylko strun marki ELIXIR) i przydźwięk nadal jest słyszalny. Proszę o pomoc.

Najprawdopodobniej w instrumencie jest jakiś luźny element, który rezonuje razem z dźwiękiem struny A na 10 progu. Może to być np. niedokręcona nakrętka klucza, luźny motylek na kluczu lub niedokręcone gniazdo Jacka. Z takimi problemami można poradzić we własnym zakresie. Należy namierzyć problem i go skorygować. Niestety objawy, które Pan opisuje pasują też do najbardziej poważnych wad, jakie mogą wystąpić w gitarze. Jedną z nich są luźne żeberka konstrukcji wewnątrz pudła lub źle sklejone wewnętrzne elementy. Naprawa polega na znalezieniu ruchomego elementu i sklejeniu go. Takie objawy mogą też sugerować luźny pręt napinający gryf. Jest to jeden z najbardziej trudnych tematów z działu naprawy gitary.

Nie będziemy teraz zagłębiali się w cały proces naprawy takiej wady. Skupmy się na znalezieniu problemu. Pierwszą rzeczą, jaką należy sprawdzić to czy przy każdym dźwięku G o tej samej wysokości pojawia się przydźwięk. Jeżeli nie to jest to dobra wiadomość. Najprawdopodobniej problem leży w siodełku mostu w miejscu gdzie spoczywa struna. Zjawisko syczenia pojawia się, kiedy struna zniekształci swoim naciskiem miejsce styku z siodełkiem. Korektę taką można wykonać we własnym zakresie za pomocą pilniczka do paznokci. Polega ona na wyrównaniu powierzchni w taki sposób, aby dołek nie był wyczuwalny pod palcem. Jeżeli syczenie będzie słyszalne na każdym dźwięku G o takiej samej wysokości to oznacza to jeden z problemów wyżej opisanych. Z racji wysokiej wartości instrumentu polecam, aby obejrzał go fachowiec.