Wojtek: Proszę o wyjaśnienie mi na czym polega gitara G-400 Custom z potrójnym humbuckerem. Czy to daje coś więcej od dwóch, czy to tylko ładniejszy wygląd i tyle?

Czy Epiphone Custom z trzema HB na pokładzie jest rzeczywiście ładniejszy niż z dwoma to rzecz sporna. Jednym się podoba, innym wręcz przeciwnie. Niezależnie jednak od intencji pomysłodawcy, dodanie trzeciego HB – środkowego, nie jest na pewno tworem estetyki. Przetwornik ten bowiem jest naprawdę podłączony i wnosi rzeczywisty wkład do brzmienia gitary. Chcąc opisać najkrócej i najbardziej obrazowo układ elektryczny z Epiphona custom G-400 należy porównać go do Stratocastera 3xS, w którym następują po sobie kolejno barwa pierwszego pickupu, pierwszego i drugiego, drugiego, drugiego i trzeciego oraz trzeciego. Różni się tylko sterowanie. Nie jest oparte na przełączniku pięciopozycyjnym, ale na potencjometrach głośności ( foto1 ). Środkowy przetwornik aktywowany jest potem volume w momencie, kiedy artysta go potrzebuje.

Reasumując. Wszelkie zmiany lub dodatki w gitarze elektrycznej mają za zadanie oddziaływanie na barwę instrumentu, a nie na jego wygląd. Za wygląd odpowiadają zdobienia, bindingi, naklejki, obicia, ozdobne gałki na poty, malunki itd…