PoradyLutnicze.pl

Kamil: Witam. Mam gitarkę Ibanez Prestige i mam taki problem. Nałożyłem ostanio struny CLEARTONE 9 – 46 i bardzo piją w palce szczególnie druga struna nie wiem o co chodzi w końcu to dziewiątki a, w poprzednich strunach Ernie Ball tak nie piły, lecz dzwięk Clertone bardziej mi leży. Czy to wina gitary, może jakaś regulacja. Proszę o POMOC.

Jeżeli nie zmieniałeś ustawienia gitary (konta gryfu lub wysokości mostu), to regulacja niczego nie zmieni. Z Twoim instrumentem jest wszystko w porządku. Rozwiązanie zagadki leży w strunach. Większość gitarzystów swoje zainteresowanie strunami kończy na wymiarze pierwszej struny. Dla nich są to albo dziewiątki albo dziesiątki albo jedenastki itp. Niektórzy biorą jeszcze pod uwagę grubość struny E6 – 42, 49, 52 itp. Cała wiedza o strunach, prócz informacji o firmie, ogranicza się do dwóch cyfr np. 9-42, 10-46, 10-49, 11-52… Tym czasem są jeszcze inne potrzebne informacje, w jakie powinien zagłębić się gitarzysta.

Jedną z nich jest materiał użyty do produkcji struny, który ma zasadniczy wpływ na jej brzmienie. Niklowe, niklowo-stalowe, stalowe, wykonane ze stali nierdzewnej oraz struny z domieszką metali szlachetnych jak Optima Gold (foto1)z mieszanką 24 karatowego złota.

Następną istotną informacją jest naciąg struny. Dobre firmy podają takie wartości na opakowaniach. Każda struna jest opisana osobno w kilogramach i funtach przy podstawowym stroju 440Hz i menzurze 648mm. Ma to kluczowe znaczenie dla wygody gry. Im większe naprężenie tym ciężej się strunę podciąga.

Weźmy firmę FM, która szczegółowo na swojej stronie podaje naciągi w kg dla każdego kompletu każdej struny (źródło – fmstrings.pl ). Przykład :
ROZMIARY: 9 12 15 20w 28 42 / 42D
NAPRĘŻENIA (kg): 5,78 5,79 5,75 5,37 5,56 6,51 / 5,10

Struny D’Addario   EXL 120 9-42 (źródło – daddario.com )
ROZMIARY: 9 11 16 24 32 42
NAPRĘŻENIA (kg): 5,94 4,99 6,67 7,17 7,17 6,71

Jak wynika z analizy powyższych danych, wartość naprężenia może być różna pomimo iż rozmiar jest identyczny.

Dla obu strun E1 o rozmiarze 9 różnica naprężenia to aż 0,16 kg a dla struny E6 o rozmiarze 42 – 0,2 kilograma.

Niestety Cleartone nie udostępnia takich informacji na swojej stronie. Jedyne przesłanki o naprężeniu strun (Strings Tension) można odszukać na forach internetowych, gdzie niezadowoleni użytkownicy opisują zbyt mocny naciąg znacznie utrudniający podciąganie strun.

Reasumując. Sam rozmiar nie jest wystarczającą informacją przeważającą za wyborem strun. Każdy komplet i firma oferuje coś innego. Jeżeli szukasz dobrego tonu to Cleartone wydaje się być odpowiednim zestawem. Jeżeli wygoda gry jest dla Ciebie istotniejsza to Cleartine spada w rankingu. Moje osobiste doświadczenia ze strunami Cleartone były krótkie. Obecnie podczas serwisowania gitar w moim zakładzie, niewielu gitarzystów decyduje się na struny Cleartone, właśnie ze względu na ich zbyt mocny naciąg a przez co utrudnienie podciągania strun wiolinowych.