Aleksandra: Uzbierałam w końcu na zakup swojego wymarzonego akustyka, lecz to nie czas do radości. Dali mi egzemplarz, w którym struny są zawieszone bardzo wysoko, i od grania strasznie bolą mnie palce. Myślałam, że to zależy od grubości strun, więc zmieniłam na cieńsze, lecz nic to nie dało. Postanowiłam pójść do sklepu, porozmawiać o tym problemie, ale kazali mi znaleźć lutnika, ponieważ tylko on pomoże rozwiązać moje zmartwienie. Byłam kiedyś u kolegi, kiedy obniżał struny w gitarze elektrycznej, ale to zupełnie inna bajka niż w akustyku. W jaki sposób obniża się akcję strun w gitarach akustycznych, klasycznych itp? Czy dam radę zrobić to sama? Niech mi Pan pomoże, nie daję rady już grać.

W gitarach akustycznych i klasycznych obniżanie akcji na mostku jest nieco trudniejsze niż w gitarach elektrycznych. W elektrykach mamy możliwość regulacji w obie strony w dowolnym czasie. W akustykach obniżamy raz, szlifując podstawę podstawka na moście, i jeżeli zbierzemy zbyt dużo, nie mamy drogi odwrotu. W takich wypadkach pozostaje nam kupno nowego podstawka. Zabieg taki możesz wykonać sama. Jeżeli jednak brak Ci wprawy w manualnych czynnościach, oddaj instrument dla fachowca.

Jest bardzo duże prawdopodobieństwo, że struny w Twojej gitarze zawieszone są zbyt wysoko na siodełku (progu zerowym). Takiej korekty nie wykonasz sama. Wymaga ona specjalnych pilników dopasowanych do każdej struny osobno. Koszty takiej regulacji wahają się w granicach od 50 do 100 złotych. Często po obniżeniu akcji strun wychodzą wszelkie nierówności progów. Musisz się liczyć z tym, że Twój instrument będzie wymagał szlifu. Koszt: od 100 złotych w zależności od miasta w Polsce.