Dawid: Kupiłem gryf od gitary Hagstrom F-300 który doskonale pasował do korpusu starej Arii model Gibsona. Zgadzały się też otwory na śruby bo gryf jest przykręcany. Wyregulowałem gitarę i wszystko jest super akcja strun itp, ale gdzie jest problem, bo gitara nie stroi za 7 progiem. Z menzurami nie mogę sobie poradzić, bo stroik wariuje. Co może być przyczyną? Czy może te dwa gatunki drewna ze sobą nie współbrzmią?

Zapoznajmy się z parametrami gitary Hagstrom F300 (foto 2):
Body:
45mm Contoured Basswood

Neck:
Canadian Hard Maple, bolt-on

Fingerboard:
Resinator Wood with Hagstrom 6mm Dot Position Marks

Truss Rod:
H-Expander

Tuning Keys:
Hagstrom 18:1 Die Cast

Scale Length:
25,5“ / 648 mm

Pickups:
Hagstrom HS-1, HS-2 / HS-3

Pickup Selector:
5-Way Lever

Bridge:
Hagstrom Full Contact Tremolo FCS-1

Controls:
1 x Volume / 2 x Tone

Jest tu szereg potrzebnych i istotnych informacji odnośnie materiałów i parametrów instrumentu, które dla potencjalnego zainteresowanego są dość istotne. W Twoim przypadku skupmy się na gryfie, gdyż reszty gitary nie posiadasz ;) . W podanym wyżej opisie jest punkt o nazwie Scale Length a pod nim 25,5” czyli 648mm. Co to jest „skala”, „menzura” w rozumieniu konstrukcji gitary ? Zapoznaj się z rysunkiem (foto3). Na dole ryciny jest podana odległość od siodełek mostu do siodełka (progu zerowego) i wymiar 25,5”. Idąc dalej zwróć uwagę, jaka jest odległość od siodełka do 12 progu. Zauważysz, że jest to dokładnie połowa wymiaru menzury. Takie same pomiary wykonaj w swojej gitarze. Najpierw zmierz odległość od siodełka do 12 progu pomnóż to x2 a następnie sprawdź czy mostek jest dokładnie w miejscu podwojonej odległości. Ku Twemu zaskoczeniu most będzie stał o jakieś 2 cm za blisko wiec gitara przy sprzyjających warunkach będzie stroiła do jakiegoś 5 – 7 progu (w zależności od grubości strun).

W Twojej konstrukcji powstał konflikt parametrów. Do korpusu LP o skali 628mm wkręciłeś gryf o skali 648mm. Niestety nawet psujące otwory montażowe nie dają pełnego sukcesu. Budując gitarę, nawet z części, musisz ściśle przestrzegać wymiarów. Każde odstępstwo kończy się porażką.