Sebastian: Witam, mam gitarę elektryczną Washburn x10 i mam taki problem. Gdy ją kupiłem nową to wcale nie trzymała stroju, nawet gdy lekko podciągnąłem strunę. Dałem ją mojemu nauczycielowi, on mi ustawiał coś w mostku i pręt. Chwilę gitara sprawowała się dobrze, ale teraz znowu to przyszło i się ciągle roztraja. POMOCY

Jeżeli Twój model posiada tremolo, to w nim doszukiwałbym się problemu w pierwszym rzędzie. Jeżeli jest źle wyregulowane lub sprężyny, które trzymają most są zbyt słabej jakości, to mogą powodować problem, jaki opisujesz. Łatwo to sprawdzić blokując most np. kawałkiem drewna lub innym równie efektywnym elementem (foto4). Blokadę trzeba umieścić z tyłu deski na bloku mostu w taki sposób, aby most nie miał możliwości ruchu. Po takiej blokadzie sprawdź, jak stroi gitara.

Jeżeli poprawa będzie znaczna, ale mimo tego niewystarczająca, to swoją uwagę przenieś na siodełko. Jeżeli nacięte rowki są zbyt ciasne, to struna przy podciąganiu może się klinować i rozstrajać instrument. Najlepiej jest sprawdzić rowki za pomocy luźnej struny. Włożona w rowek siodełka i przeciągana w obie strony nie powinna stawiać oporu. Jeżeli będzie inaczej oznacza to, że musisz poszerzyć lekko rowki. Jeżeli nie masz doświadczenia w takiej pracy polecam, abyś oddał gitarę do fachowca.

Ostatnim „podejrzanym” elementem mogą być klucze. Jeżeli mechanizm nie jest precyzyjny, a w tanich instrumentach jest to bardzo częste zjawisko, to w grę może wchodzić ich wymiana.