Piotr: Od pewnego czasu, struna G na 4-tym progu za nic nie stroi z pustą struną B. Kiedyś w ten sposób stroiłem swoja gitarę i wszystko było ok. Nie jest to wina zużycia strun, na nowym komplecie problem jest ten sam. Sprzęt to Yamaha F310, w moich rękach jest od września ub. roku, od tego czasu nie była wewnętrznie modyfikowana, jedynie zmieniane były struny.

Powód takiego problemu z reguły wynika ze zmiany grubości strun. Duże skoki rozmiarów np. od 9-42 do 12-56 lub odwrotnie, znacznie obniżają wartość bojową akustyka. Wynika to z wymaganych różnych długości czynnych poszczególnych strun (menzura). Akustyk nie ma możliwości takiej regulacji i niestety niektóre komplety zupełnie nie nadają się do niektórych instrumentów. Przed zakupem gitary warto zapoznać się dokładnie z wytycznymi odnośnie grubości strun, jakie podaje producent. Na stronach niektórych firm można odkopać informacje, z których dowiemy się, że gitara będzie stroiła tylko i wyłącznie na strunach 10-46. Jakiekolwiek odejście od tego rozmiaru powoduje utratę stabilności stroju. Z rozwiązaniem tego problemu przychodzi INTONATOR (foto7, foto8). Urządzenie spełnia dwie funkcje. Można go użyć zamiast siodełka na mostku i posiadać czynną regulację menzur w akustyku lub zakładać go przy zmienia strun, regulować menzury, odznaczać położenie każdej podpory i uzyskane wartości przenosić na siodełko piłując je do wymaganego wymiaru. Czy w Twoim przypadku winę ponosi rozregulowana menzura? Szukałbym problemu gdzie indziej. Po pierwsze sprawdź wysokość strun na progu zerowym. Jeżeli są osadzone zbyt wysoko, to mogą powodować problemy ze strojeniem (szczególnie przy strunach o grubych rozmiarach np. 12-56). Nie bez znaczenia jest też akcja strun. Jeżeli jest zbyt wysoka, to też wprowadzi zakłócenia w strojeniu. Powinieneś też do strojenia użyć dobrego stroika gitarowego, aby wykluczyć „błąd w sztuce”.

Jeżeli Twoja gitara nie doznała żadnych urazów a wszystkie wymienione przeze mnie problemy nie występują w Twoim przypadku, to skonsultuj się z innym gitarzystą i poproś go, aby nastroił gitarę, może jemu się to uda ?