Jacek: Cześć. Mam następujący problem z gitarą, jest to model firmy ESP LTD FM-401. Gram na obniżonym stroju w CIS używam dość grubych strun DR DDT 11-54. Problem polega na tym, że struna E nie stroi. Inaczej zachowuje się przy strojeniu ze struną A, a inaczej jak gram na strunie D na 3 progu? Menzurę ustawiałem sam i jest ok. Czy struny są za grube, czy lepiej użyć barytonu (chociaż jestem drobnej budowy ciała i baryton jest za duży dla mnie stąd gitara o normalnej menzurze). Proszę o radę.

Twój instrument posiada skalę 24,75”. Nie jest to wymarzona menzura do niskich strojeń i grubych strun. Dodatkowo most T-O-M, w jaki wyposażona jest Twoja gitara ma dość ograniczone możliwości jeżeli chodzi o zakres regulacji menzur. Mimo to, nie powinieneś mieć takich problemów już na pierwszych progach lub na pustych strunach. Niestety, nie jest dla mnie do końca jasny opis Twego problemu. Jeżeli struna E dostrojona do wzoru wg stroika nie pokrywa się (na piątym progu) ze struną A to problem może być w złym ustawieniu menzur obu tych strun. Jeżeli grasz dźwięk na trzecim progu na strunie D to jest to F (zachowując oczywiście transpozycję do Tego stroju Cis).

Proponuję abyś dokładnie opisał ten problem jeszcze raz. Podaj kolejno wszystkie dźwięki Twego stroju a opisując kolejne struny używaj nazw E6,A5,D4 itd. Dokonamy transpozycji do Cis i zobaczymy czy uda się trafnie ocenić problem.