Dominik: Witam, mam problem ze swoją gitarą (Jest to Cort m200). Ostatnio wymieniłem struny. Głównie używam Ernie Ball, ale teraz wstawiłem D’addario takich samych rozmiarów, jednak gitara nie brzmi jak wcześniej, do tego jeszcze dochodzi brzęczenie strun 6 i 3 na różnych progach. Ostatnio zobaczyłem, że menzura też była źle ustawiona, a do tego pękły mi 2 struny E i H gdzie struna E była wymieniana tydzień temu i od jakiegoś czasu bardzo często pęka. Co zrobić?

Co do jakości strun D’Addario z polskiego rynku, nie chcę się wypowiadać …. Jedyną moją radą w tym temacie jest to, abyś jak najszybciej wrócił do Ernie Ball.

Jeżeli zmieniłeś struny z Ernie Ball na D’Adario o tej samej grubości powinieneś na nowo ustawić instrument – krzywiznę gryfu i menzury. Każdy komplet strun, pomimo takich samych rozmiarów, ma inny naciąg, który jest podawany na pudełkach lub na stronie producenta. Porównując naciąg strun Ernie Ball i D’Addario możesz stwierdzić, że w ogólnym naprężeniu różnica może wynieść nawet kilka kilogramów.

Opisywane przez Ciebie pozostałe problemy mogą dotyczyć samego instrumentu, ale jeżeli nie występowały one przy strunach firmy Ernie Ball, to jest to mało prawdopodobne. Na 99 % wina leży w strunach D’Addario. Pękające rdzenie, szybka strata brzmienia i rażąco zróżnicowany poziom sygnału każdej struny, to teraz domena tej firmy… czy na pewno ? Zagłębiając się w temat bardzo łatwo dojść do wniosku, że taka słaba jakość panuje jedynie na rynku polskim. Miałem i mam bardzo częsty kontakt ze strunami D’Addario z runku amerykańskiego i muszę powiedzieć, że komplet zakupiony w USA różni się diametralnie od sprzedawanego w naszym kraju. Wysoka jakość pod każdym względem. Dlaczego tak się dzieje? Na to pytanie można samemu sobie odpowiedzieć znając politykę zbytu wielkich marek, nie tylko muzycznych. W skrócie brzmi ona tak : dla mało wymagających/ubogich klientów średnia lub mierna jakość produktu. Przykre, ale ze wszech miar prawdziwe.

Polecam Ci, abyś wrócił do strun EB. Na dzień dzisiejszy są to najlepsze dostępne u nas struny. Po zmianie sprawdź, czy opisywane przez Ciebie problemy nadal się utrzymują. Jeżeli nie – winne były struny.