Tomasz: Witam. Przymierzam się do wymiany przetworników w gitarze Dean Evo 3 SSL (leworęczna) z fabrycznych (jakieś niebrandowane Deany zebry) na Zakk Wylde Set (warte ok. 730 zł). Pytanie brzmi: czy uda się je wmontować do gitary bez wydłubywania otworu na gniazdo dla baterii w korpusie oraz czy uda się je podłączyć do gitary w dwoma pokrętłami (przetworniki są nastawione na 4 pokrętła) lub dorobić do niej dwa kolejne pokrętła? Serdecznie dziękuję za odpowiedź. Szukam przetworników w miarę uniwersalnych, nadających się i do utworów pokroju Iron Maiden, Metallica, ale i Joe Bonamassa i myślę, że te byłyby dobre.

Jeżeli chodzi o potencjometry, to nie ma obaw. Cały set może pracować nawet na jednym Volume. Cztery sztuki potencjometrów dołączane są do zestawu, aby każdy zainteresowany mógł je zamontować niemal w każdej gitarze, od LP po …… każdą inną. Dwa volume i dwa tone nie są zestawem obowiązkowym. Największym problemem przy zmianie przetworników na set aktywny jest właśnie, jak słusznie zauważyłeś- bateria. Jeżeli w gitarze nie ma na nie miejsca w oryginalnych komorach, to jest to problem. Konieczne jest frezowanie komory na zasilanie (koszt około 100 złotych).

Przed zakupem przetworników odkręć tylną atrapę zakrywającą potencjometry i sprawdź czy możesz do niej zmieścić 9v baterię. W zestawie EMG nie występują inne elementy jak np. preampy, które trzeba zmieścić razem z baterią. Jeżeli 9Voltówka da się zamknąć bez wyraźnej trudności to jeden problem będzie z głowy. Drugim, często lekceważonym, jest samo gniazdo Jack. Aby system nie pożerał nieustannie energii z baterii gniazdo musi być stereofoniczne, polutowane w taki sposób, aby po wyjęciu Jacka zasilanie było odcięte. W zestawie z EMG jest gniazdo Switchcraft (foto1). Jeżeli oryginalny otwór w korpusie ma fi 20mm, to nie będzie problemów z montażem. Jeżeli jednak posiadasz np. gniazdo rurowe (foto2), to będziesz zmuszony zakupić gniazdo rurowe stereo i połączyć w odpowiedni sposób.