Paweł: Witam, posiadam nową gitarę Vintage V100 IT, jednak struna e1 na 19 progu w ogóle nie wydaje dźwięku, a na pozostałych od progu 18 ciężko wykonać podciągnięcia. Słyszałem, że gitarę trzeba wyregulować za pomocą pokrętła w gryfie, jednak jako początkujący gitarzysta boję się to zrobić samemu żeby nie uszkodzić gitary. Co robić?

Najlepiej będzie, jak przed regulacją zapoznasz się z jej zasadami i podczas jej wykonywania wykonasz całą pracę wg poznanych wskazówek. Zapraszam Cię, abyś zapoznał się z pytaniami, jakie już padły na portalu Porada Lutnicza 48h. Czytając je, wiele sobie wyjaśnisz.

Chcąc uchwycić najważniejsze punkty w regulacji gitary, zapoznaj się z tymi punktami i wykonuj je w podanej kolejności:
1. Nastrój gitarę.
2. Ustaw gryf w taki sposób, aby był prosty. Wykonaj to prętem regulacyjnym.
3. Ustaw wysokość mostu w taki sposób, aby akcja była wygodna.
4. Zwróć uwagę na wysokości strun na siodełku. Porównaj ją z wysokością struny na drugim progu naciskając ją na progu pierwszym. Jeżeli wysokość na siodełku znacznie przekracza wysokość na drugim progu, to musisz oddać instrument do regulacji tych odległości fachowcowi.
5. Sprawdzaj każdy dźwięk na kolejnych progach. Jeżeli na którymś gaśnie lub brzęczy oznacza to, ze progi wymagają korekty. Szlif progów to wydatek około 200-300 złotych.