Dawid: Kilka dni temu kupiłem Les Paula J&D. Wiem, że to nic szczególnego, ale po prostu brak kasy na oryginał. Mam taki problem – mam stary wzmacniacz Valvestate 102r 2×12 combo i jak gram na przesterze to muszę stać do niego tyłem, bo inaczej zaczyna strasznie wyć. Nie jest to typowe sprzężenie zwrotne tylko taki wysoki pisk. Mój znajomy ma Epiphona i nic takiego na moim wzmacniaczu się nie dzieje. Jaki jest problem? Co mam zrobić żeby tego nie było?

Z wysokim prawdopodobieństwem można stwierdzić, ze Twoje przetworniki „mikrofonują”. Jest to bardzo niepożądane zjawisko występujące w przetwornikach niskiej klasy lub w przetwornikach, na które została nałożona metalowa obudowa typu LP bez zalania woskiem.

TEST- Podłącz gitarę do wzmacniacza na kanale clean i zacznij mówić z bliskiej odległości do przetwornika. Jeżeli Twój głos będzie wyraźnie słyszalny w głośniku to znaczy, że musisz podjąć pewne kroki ze swoim sprzętem, aby nadawał się do gry. Najprościej jest zmienić cały set pickupów na dobrej klasy Gibsony, DiMarzio, Seymour Duncan itp. Jeżeli jednak nie posiadasz na to funduszy to możesz oddać pickupy do firmy, która w specjalnym próżniowym naczyniu wypełni wszystkie przestrzenie woskiem. Zlikwiduje to zjawisko mikrofonowania w stopniu umożliwiającym grę na przesterze. Nie należy zalewać woskiem przetwornika we własnym zakresie , jak np. tu – http://www.projectguitar.com/tut/dip.htm. Wosk pokryje jedynie obudowę i zewnętrzne części pickupa nie rozwiązując problemu. Wosk musi zespolić wszystkie przestrzenie w konstrukcji mechanicznej przetwornika i stworzyć litą, zespoloną całość. Tylko wtedy będzie on odporny na mikrofonowanie. Warto też tu wspomnieć, że mikrofonowanie nie ma nic wspólnego z brumem przetworników i dodatkowe ekranowanie i uziemianie nic tu nie pomoże.

(foto 4 – masowe zalewanie woskiem, foto 5 – domowe zalewanie woskiem z użyciem pompy (podciśnienie), foto 6 – przetwornik zalany woskiem , foto7 i foto10 – przetwornik zalany woskiem z obudową typu LP, foto8 – wosku nigdy dość…, foto9 – woskowanie przetworników w drewnianych obudowach )