Marek: Mam gitarę Cort kx5. Kupiłem używaną i w sumie jestem zadowolony. Ostatnio próbuję obniżyć akcję strun. Wiem, że trzeba znaleźć balans pomiędzy ustawieniem gryfu mostu i strun ale zupełnie mi się to nie udaje. Nie mogę wyregulować ja tak żeby było wygodnie i żeby nie brzęczało. Ciągle jest coś nie tak. Co robię źle? Czy gitara ma wadę?

Aby ustawić odpowiednią akcję nie możesz szukać żadnego „balansu” pomiędzy gryfem, mostem a strunami. Chcąc ustawić niską akcję strun musisz zacząć od wyprostowania gryfu. Gryf powinien być prosty i taki punkt wyjścia powinna mieć każda regulowana gitara. Po wyprostowaniu gryfu skup się na siodełku (próg zerowy). Jeżeli struny są osadzone za wysoko to musisz oddać instrument do zakładu lutniczego, aby specjalista obniżył wysokości. Jeżeli nie znasz zasad regulacji siodełka, ani nie posiadasz odpowiednich narzędzi, to nie powinieneś zabierać się za ta pracę samodzielnie. We własnym zakresie sprawdź jedynie same wysokości strun na siodełku. Nie powinny one znacznie przekraczać wysokości struny granej na kolejnych progach.

Jeżeli wysokości na siodełku są odpowiednie to skup się na moście. Ustaw go tak nisko, jak byś chciał, aby był i kolejno na progach sprawdzaj czy jest czysty dźwięk. Jeżeli okaże się, że na niektórych progach struna brzęczy to może to znaczyć, ze progi są nabite nierówno lub jest wada podstrunnicy. W takim wypadku będzie potrzebny szlif progów.