Karol M: Mam niedostrojone struny w gitarze na oktawie (na progu 0. dobrze, a 12. już odchylenie), chociaż dokręcałem menzurę. Dodatkowo struny są bardzo luźne. Co mam robić?

Zasada strojenia menzur w gitarze:
1. Ustawiamy prawidłową akcję strun (jeżeli będzie zbyt wysoka, wkradną się nam przekłamania, a gitara nie będzie stroiła).
2. Stroimy struny puste.
3. Sprawdzamy, czy na 12. progu mamy ten sam dźwięk. Jeżeli jest za wysoki, to COFAMY SIODEŁKO MOSTU, kręcąc śrubką zgodnie z ruchem wskazówek zegara, jeżeli dźwięk jest za niski, PRZESUWAMY SIODEŁKO W STRONĘ GRYFU, kręcąc śrubkę przeciwnie do wskazówek zegara.

Dlaczego tak prosta czynność sprawia gitarzystom tak wiele problemów? Z mojego doświadczenia wynika, że wina leży po stronie klucza gitary. Gitarzyści przekładają podświadomie pracę klucza gitary, kiedy stroją menzury, czyli – kiedy chcemy podwyższyć dźwięk kluczem, to go dokręcamy, gdy chcemy obniżyć – odkręcamy. Natomiast przy strojeniu menzur, kiedy mamy za wysoki dźwięk, to śrubę dokręcamy, jeśli za niski, to odkręcamy. Zasada strojenia menzur jest odwrotna do zasady działania klucza gitary. Jak to zapamiętasz, nie będziesz miał z tym problemu.

Podczas tej pracy struny nie mogą być, jak piszesz, luźne – każda ma być zawsze dostrajana do odpowiedniej wysokości – kluczem!