Daniel: Mam gitarę lutnicza z floyd rose. Kupiłem ja niedawno na allegro i niestety mam z nia problemy. Nie była zbyt droga ale mimo to nie działa jak bym chciał. Nie mogę używać wajchy jak bym chciał. Rozstraja gitarę. Na poczetku myślałem, że to most. Potem zauważyłem, że jak spuszczam struny wajcha to blokada przy główce się rusza. Jest przykręcona srubkami od góry ale chyba za słabo. Próbowałem dokręcić, ale się odkręcają, a nie mogę dać grubszej śruby, bo otworki w blokadzie są za małe. Jak to ustabilizować?

Blokada siodełka w swej prostocie jest genialnym rozwiązaniem. Bez niej, nawet najlepszy most FR ,nie zdawałby egzaminu i rozstrajał gitarę. Na taki sam problem, który opisujesz, natknęli się Japończycy przy produkcji i udoskonalaniu swoich wyrobów w latach 80-tych. Firma Ibanez, pomimo swojej wieloletniej tradycji, na rynku światowym zaistniała wypuszczając serię instrumentów RG. Ich sukcesem nie było wynalezienie nowych rozwiązań ( choć mieli też swoje lepsze lub gorsze pomysły (foto2) tylko udoskonalenie już istniejących. Znaleźli słabe punkty gitar wyposażonych w mosty Floyd Rose, dodali swoje rozwiązania i powstał instrument, który do dziś jest uważany za wzór gitary z mostem FR czyli RG 550. Firma Ibanez zauważyła, że blokada strun na progu zerowym mocowana tylko na dwa małe wkręty z czasem użytkowania mostu FR traci stabilność. Wynika to z tego, że blokada poddana jest ciągłej pracy w obie strony, w stronę podstrunnicy, kiedy struny są naciągane i w stronę główki, podczas luzowania. Po pewnym czasie śrubki wkręcone bezpośrednio w drewno wyrabiają się a blokada, zaczyna się wychylać (dokładnie taki sam problem, z jakim się teraz borykasz). Ibanez zamienił wkręty na solidne śruby (foto1) Wymagało to wykonia dwóch dodatkowych otworów biegnących na wylot gryfu. Stabilność, jaką przez to uzyskano, była doskonała (foto3).

Jeżeli nie chcesz mieć żadnych problemów ze strony blokady siodełka, to zachęcam Cię, abyś zamienił swoją blokadę na blokadę, jakiej używa Ibanez. Możesz wykonać taką przeróbkę we własnym zakresie. Zachowaj odpowiednią ostrożność i wykonaj to odpowiednimi narzędziami (wiertarka stołowa foto 4). Otwory muszą być wykonane równolegle względem siebie pod odpowiednim kątem tak, aby po wkręceniu śrub, blokada stykała się całą podstawą z gryfem.

Jeżeli jednak zdecydujesz się naprawiać wadę, jaka powstała i zachować rozwiązanie montowania blokady, to zapoznaj się z pytaniem Pawła. Rozwiązanie dla Twego problemu może być takie samo.