Daniel: Witam. Mam zamiar kupić gitarę Vintage v100 która posiada przetworniki Wilkinsona. Nie wiem jak dobre są jej przetworniki, ale myślę po jakimś czasie wymienić na przetworniki Gibsona. Czy rozmiar przetworników będzie się zgadzać?

Niespełna tydzień temu wykonywałem zmianę przetworników w gitarze Vintage V100 na model Gibsona 490T i 498T w wersji Gold Cover.

Natychmiastową reakcją właściciela po kupnie instrumentu, była wymiana Wilkinsona na dwa humbuckery Witkowski wykonana u producenta tych przetworników. Niestety wg użytkownika barwa, jaką serwowały te pickupy zbyt mocno odbiegała od wyobrażenia brzmienia Les Paula. Nadal była potrzeba na więcej Gibsona w Gibsonie, dlatego decyzja o wymianie całego setu na oryginalne przetworniki tej firmy wydawała się naturalną. Po poniesionych kosztach i braku pełnego zadowolenia właściciel gitary nie chciał już słyszeć o innych pickupach. Postanowił zainwestować pieniądze w amerykańską legendę. Specyficzne brzmienie gitar Gibsona w sporej mierze kryje się w przetwornikach i przy zamontowaniu ich w Vintage V100 było słychać, że instrument nabrał charakteru. Gitara, choć nie należąca do najdroższych, brzmiała naprawdę dobrze. Pickupy : 490T i 498T okazały się strzałem w dziesiątkę i otworzyły dla właściciela nowe rozwiązania na jego muzycznej drodze.

Montaż. Nie było najmniejszych problemów z zamontowaniem pickupów Gibsona na miejsce oryginalnych Wilkinsonów. Cała procedura ograniczała się do odlutowania przewodów, wykręcenia starych przetworników z ramkami oraz do montażu nowego setu w oryginalnych ramkach. Wszystko zostało wkręcone i podłączone w 15 minut.