PoradyLutnicze.pl

Kuba: Chciałbym w swoim LP Epiphone zamontować przetworniki Merlin MP90. Przeczytałem na firmowej stronie, że jest to najlepszy przetwornik w historii. Mam fundusze na dwie sztuki. Proszę mi powiedzieć, ile może kosztować wymiana ze zwykłego humbuckera w ramce na MP90 Merlin?

Ostatnio można zaobserwować tendencję , w której gitarzyści grający na wszelkich odmianach LP dążą do uzyskania brzmienia zbliżonego do stratocasterowskiego singla. Jest to bardzo ciekawe zjawisko i niewątpliwie, ktoś powinien się temu bliżej przyjrzeć.

MP90 jest to konstrukcja nie wymagająca ramek, mocowana śrubkami prosto w korpus gitary. Najpopularniejszą formą są dwa wkręty w środkowej linii pickupa. MP90, to wymiar 86mm/35mm przy grubości do 22-23mm (foto1). Najprostszym sposobem odpowiedzi na postawione powyżej pytanie jest zestawienie tych parametrów z typowymi otworami przeciętnego HB. Wersja przetwornika HB w puszce to wymiar 70mm/38mm bez stopek, natomiast ze stopkami około 85mm/38mm (foto2) (uwaga – podane wymiary nie są stałe i różnią się nieznacznie w zależności od firmy produkującej pickup). Jak widzisz, teoretycznie umieszczenie MP90 w komorze zwykłego HB nie stanowi problemu, jednak bez przeróbki instrumentu się nie obejdzie.

Jeżeli zdecydujesz się na taką zmianę, to polecam Ci zanieść gitarę do lutnika. Koszt nie powinien przekroczyć 100 pln za oba przetworniki. Dlaczego nie powinieneś przerabiać instrumentu sam? Jest to przeróbka (frezowanie) na lakierowanej powierzchni, której nie przykryjesz ramką jak zwykłego HB. Musi to być zrobione estetycznie i dobrze się prezentować. Bez odpowiednich szablonów lub maszyny frezującej kąty proste jest to zadanie bardzo trudne do wykonania – kilka niefortunnych ruchów w trakcie pracy może doprowadzić nawet do zniszczenia instrumentu.

Jest jeszcze jedna rzecz, na którą powinieneś zwrócić uwagę, zanim zdecydujesz się na taką zmianę przetworników. Powinieneś dokładnie zmierzyć oryginalny otwór na HB w swojej gitarze. Jest on dostosowany do grubości standardowego HB czyli musi być szerszy niż 38mm. Dobrze dopasowany otwór do przetwornika nie przekracza 42mm, ale nie wykluczone, że producent mógł wykonać większy np. o grubości 45 mm a naddatki przykryć ramką. Jeżeli zestawisz tak szeroką komorę (45 mm) z grubością przetwornika MP90 (35mm) to przestrzeń z obu najdłuższych jego stron wyniesie 0,5 cm. Wizualnie – porażka. Ciężkim tematem do przebrnięcia dla estetów będą też otworki na topie gitary – pozostałość po wkrętach trzymających ramkę oryginalnego przetwornika. Wszystko to oczywiście można zniwelować, ale niestety wiążą się z tym już spore koszty.

Najprostszy sposób na uzyskanie brzmienia singla w LP jest :
1. Zakup HB z możliwością rozpinania cewek.
2. Montaż przetwornika P94T (foto3), który ma dokładne wymiary HB w puszce i nie wymaga on żadnych przeróbek Twojego instrumentu.