porada lutnicza 48hArkadiusz: Witam bardzo serdecznie. Piszę do Państwa w związku z problematyczną śrubą, która jest odpowiedzialna za krzywiznę gryfu. Otóż jej ząbki totalnie się wyrobiły, śruba jest już prawie zaokrąglona… Problem występuje w podróbce gitary Fender’a – Adelita Stratocaster, która kilka miesięcy temu rozebrałem w celu umalowania jej po swojemu. Do śruby można się dostać tylko i wyłącznie od strony główki gryfu. Jaką metodę polecacie, aby choć ruszyć tą problematyczną śrubę?

Jaroslaw OlejniczakWitam Arku, zastanawiam się z uśmiechem jak mam odpowiedzieć na to pytanie? Wyrobione i zepsute wejście nakrętki pręta regulacyjnego skazuje ją na tzw. stracenie i wymianę. Jest kilka sposobów na rozwiązanie tego problemu. Stosowałem już różne patenty na tego rodzaju uszkodzenia, m.in. z początku dorabiałem klucz inbusowy o większym rozmiarze przerabiając go odpowiednio pilniczkiem i dopasowując do zepsutej nakrętki. Tak, aby stosownie mogła wejść sztywno w otwór nakrętki (można delikatnie wbić go stosując mały młoteczek), Czasem skutkuje  Jednak problematyka z tego typu trudnościami zmusiła mnie do stworzenia kilku odpowiednich narzędzi, które służą mi teraz do pokonywania takich „nakrętek”. Lubię pomagać, ale nie mogę zdradzać wszystkich moich patentów, które służą mi w pracy. Jak to mówią w „świecie” – polak potrafi wszystko, a jeśli nie wszystko to proszę o podesłanie instrumentu do mnie. Ja z pewnością pokonam ten…problem,

Pozdrawiam,
„Artimus”

klucz nimbusowy

Rys. Klucz nimbusowy do nakrętki w pręcie regulacyjnym gitary. W razie problemu pomniejszamy go na każdej ściance dopasowując do uszkodzonej nakrętki.