PoradyLutnicze.pl

Boguś: Mam pytanie odnośnie produkcji gitar. Wiem, że wykonanie instrumentu nie należy do rzeczy łatwych, ale chciałbym samodzielnie zbudować bas na swój własny użytek. Liczę, że pomoże mi Pan się za to zabrać. Proszę o jakiekolwiek rady i wskazówki odnośnie tego przedsięwzięcia. A może powiedziałby Pan, gdzie mogę znaleźć jakieś materiały, książki, cokolwiek. Z góry dziękuję i pozdrawiam.

Niemal już cyklicznie ktoś zadaje mi takie pytanie jak Twoje. Charakterystyczną w nim częścią jest prośba o podanie materiałów, na których można wzorować pracę. Niestety… czas mija, a na rynku nie pojawiają się książki o takiej tematyce. Mało tego, w wydaniach polskich lub przekładach nie było żadnej ciekawej książki o tym jak zbudować gitarę elektryczną, akustyczną czy basową. Wspierać możesz się jedynie na Internecie. Zanim jednak zaczniesz pracę to powinieneś wiedzieć, że aby zbudować dobrze brzmiący instrument musisz posiadać umiejętności stolarskie, jak i wiedzę z dziedziny elektroniki a także mieć zacięcie artystyczne. Powinieneś orientować się w prawach fizyki, szczególnie w dziedzinie akustyki. Musisz dysponować szeregiem maszyn i urządzeń do wykonania przynajmniej zgrubnych czynności jak np. przygotowanie wymiaru deski na korpus, czy wycięcie kształtów. Nieobca powinna być Ci chemia, mam tu na myśli wiedzę na temat farb, podkładów i lakierów i ich wzajemnych interakcji.

Jeżeli zaczynasz pracę nad swoim pierwszym instrumentem to koniecznością jest sięgnięcie po odpowiednia literaturę. Niestety, w naszym kraju nie ma typowego poradnika odnośnie budowy gitary elektrycznej, w Twoim przypadku basu. Możesz podeprzeć się wydawnictwami zachodnimi. Jest też kilka stron internetowych, które pomogą Ci w starcie. Jeśli posługujesz się językiem angielskim to polecam Ci stronę www.electricbasssecrets.com. Znajdziesz tu plany i instrukcje wykonania własnego basu. Na tej stronie znajdziesz przepis krok po kroku oraz wskazówki dotyczące materiałów, które musisz wpierw zgromadzić, zanim weźmiesz się do pracy.

Z krajowych podręczników polecam Ci zapoznać się z podstawowymi informacjami o drewnie. Taka wiedza jest u nas dostępna i bardzo cenna przy budowie instrumentów. Warto sięgnąć do „Anatomii drewna” Wojciecha Kokocińskiego. Przystępnie przedstawiona wiedza o budowie i właściwościach drewna na pewno pomoże Ci w pracy. Akademia Muzyczna w Poznaniu wydała ciekawą pozycję pt. „ Akustyczne zagadnienia lutnictwa” Heleny Harajda i Andrzeja Łapy.

Pomocne linki z YouTuba
www.youtube.com/watch?v=huDc73kRZI0
www.youtube.com/watch?v=WyFhRoi188E – co można zrobić posiadając specjalistyczne maszyny
www.youtube.com/watch?v=0v8XCYb6mwo – co można zrobić prostymi ręcznymi narzędziami