PoradyLutnicze.pl

W dzisiejszych czasach, kiedy produkcja masowa zdominowała większość sektorów przemysłu, jest coś magicznego w posiadaniu ręcznie robionego przedmiotu – szczególnie, gdy chodzi o instrument muzyczny. Gitary, z ich subtelnie kształtowanymi krzywiznami i niepowtarzalnym brzmieniem, są jednymi z najbardziej osobistych i wyrazistych instrumentów muzycznych, a nikt nie rozumie tego lepiej niż lutnicy, którzy je tworzą. Przedstawiamy 17 znakomitych lutników, którzy zdobyli renomę dzięki swoim niezwykłym gitarom.

Nie jest to oczywiście lista kompletna. Lutników, którzy wytwarzają gitary, można liczyć w tysiącach, jeśli nie w dziesiątkach tysięcy. My przedstawiamy kilkunastu, którzy w jakiś sposób szerzej zaznaczyli swoją obecność w branży lutniczej.

 1. Robert Benedetto jest jednym z najważniejszych na świecie producentów gitar jazzowych. Jego ręcznie robione instrumenty cieszą się uznanie zarówno wśród muzyków jazzowych, jak i kolekcjonerów.
 2. Dana Bourgeois jest znanym amerykańskim lutnikiem, specjalizującym się w tworzeniu gitar akustycznych. Jego gitary są chwalone za ich wyraźne i pełne brzmienie.
 3. Meredith Coloma jest młodą lutniczką z Kanady, która wyróżnia się na tle swoich kolegów dzięki swojemu niesamowitemu talentowi i umiejętnościom. Produkuje zarówno gitary akustyczne, jak i elektryczne.
 4. John Cruz, pracownik Custom Shopu firmy Fender, jest cenionym lutnikiem gitar elektrycznych. Gitary, które produkuje, są znane z niesamowitej dbałości o szczegóły i doskonałego brzmienia.
 5. Jim Fleeting to brytyjski lutnik, który tworzy zarówno gitary akustyczne, jak i elektryczne. Jego gitary są znane z doskonałej jakości i unikalnego designu.
 6. Grover Jackson jest legendą w świecie gitar elektrycznych. Jest współzałożycielem firmy Jackson Guitars, która jest znana na całym świecie z powodu swojego wkładu w muzykę rockową i metalową.
 7. Linda Manzer jest kanadyjską lutniczką, znana ze swoich innowacyjnych gitar akustycznych. Jej gitary są chwalone za ich unikalny design i wspaniałe brzmienie.
 8. Andy Manson to brytyjski lutnik z długą i znakomitą karierą, znany z produkcji gitar akustycznych wysokiej klasy.
 9. Steve Ripley był znanym lutnikiem i muzykiem, najbardziej znanym z tworzenia „The Ripley Stereo Guitar” dla firmy Kramer Guitars.
 10. Jim Triggs jest znanym amerykańskim lutnikiem, który przez wiele lat pracował dla Gibson’s Custom Shop.
 11. Rick Turner jest innowatorem w dziedzinie gitar elektrycznych i akustycznych. Jest szczególnie znany z projektowania i produkcji gitary Model 1 dla Lindsey Buckinghama z Fleetwood Mac.
 12. Paul Reed Smith to założyciel PRS Guitars, firmy znanej z produkcji gitar elektrycznych wysokiej jakości.
 13. Ervin Somogyi jest węgiersko-amerykańskim lutnikiem, który jest ceniony za swoje ręcznie robione gitary akustyczne.
 14. Dean Zelinsky to założyciel marki Dean Guitars, znany z produkcji gitar elektrycznych, które stały się ulubionymi wśród muzyków rockowych.
 15. Tony Zemaitis był litewskim lutnikiem, który zdobył renomę dzięki produkcji unikalnych gitar dla wielu znanych artystów, w tym Ron Wooda i Keitha Richardsa z The Rolling Stones.
 16. Greg Smallman to australijski lutnik, który jest szczególnie znany z wprowadzenia innowacyjnych projektów do tradycyjnej gitary klasycznej.
 17. Paul Languedoc jest znanym lutnikiem i inżynierem dźwięku, szczególnie znanym z produkcji gitar dla grupy Phish.

Rzemiosło tych lutników odzwierciedla wiele lat doświadczenia, kreatywności i zrozumienia unikalnej symfonii, jaką mogą tworzyć struny gitary. Wiemy przecież, że gitara jest nie tylko instrumentem muzycznym, ale również dziełem sztuki.