Kamil: Często spotykam się z określeniem hollow-body lub coś w podobieństwie do tego. Wstyd przyznać, że grając 4 lata na gitarze się nie wie co to jest. Mniemam, że jest to jakiś typ korpusu, ale co więcej na ten temat… W tym akurat jestem łysy ;) Czy mógłby mi Pan to rozjaśnić?

Hollow body to określenie odnoszące się do deski/pudła gitary. Określa jej konstrukcję i rodzaj. Nazwa „hollow” oznacza, że w korpusie instrumentu znajduje się jedna, duża, wspólna komora rezonansowa wypełniająca cały (foto 10) lub większość instrumentu (foto11). Do typowych modeli Hollow należą gitary jazzowe takie jak Gibsony ES (foto 12, foto 13) Ibanez PM (foto 14, foto 15). Dodatkowym atutem brzmienia, jakie daje Konstrukcja hollow jest, poza przetwornikami, akustyczny dźwięk produkowany z pudła. Zdecydowanym minusem takich gitar jest wysoka podatność na feedback, szczególnie kiedy gra się na przesterze. Dźwięki przesterowane lepiej znoszą gitary typu Semi Hollow Body lub Semi Acoustic. Semi z angielskiego oznacza „pół”. W praktyce w konstrukcji korpusu mamy dwie komory rezonansowe oddzielone litym drewnem. W litym drewnie umieszczone są przetworniki i odizolowane od komór rezonansowych. Może to wyglądać np. tak (foto 16).

Kolejną konstrukcją, w produkcji której robione są otwory w desce gitary jest Chambered body, gdzie występuje jedna lub kilka komór rezonansowych. Różnica pomiędzy Semi Acoustic jest taka, że w topie korpusu nie wykonuje się otworów rezonansowych. Wszystkie komory są zamknięte i nie ma do nich dostępu (foto 17, foto 18).