PoradyLutnicze.pl

Kamil: Pytanie dotyczy czyszczenia podstrunnicy z brudu w gitarze firmy Hagstrom, model Super Swede, która wykonana jest z „Resinator”. Widziałem pewien interesujący film jakiegoś lutnika z USA, który radził zakleić pickupy i przecierać podstrunnicę wzdłuż gryfu wełną stalową 0000 a następnie delikatnie przetrzeć bawełnianą szmatką, nasączoną olejkiem lnianym. Nie jestem jednak pewien czy tego typu zabieg nie zniszczy mojej podstrunnicy. Dodam jeszcze, że gitarę kupiłem jako bardzo mało używaną, poprzedni właściciel kupił nówkę i grał na niej maksymalnie 3 miesiące, więc podstrunnica jest wręcz „nówka” tyle, że ma na sobie warstewkę brudu. Dziękuję za pomoc i czekam na odpowiedź.

„Drewno” rezonacyjne użyte w podstrunnicach Hagstrom to kompozyt ciemnego laminowanego drewna ułożonego warstwowo. Klejonka taka uważana jest za silniejszą, jednorodną i trwalszą niż zwyczajne drewno. Według producenta, materiał ten ma zbliżone właściwości akustyczne do wysokiej jakości hebanu. Szwedzka firma sugeruje, że jest to nawet lepsze rozwiązanie, ponieważ jest jednolicie zbalansowany akustycznie na całej swej długości i nie posiada cechy charakterystycznej dla zwykłego drewna tzw. „martwych tonów”. Czytając reklamowe formułki producentów gitar nie zapominajmy, że obecnie heban sprzedawany jest na kilogramy a z jego dostępnością jest coraz trudniej więc chcąc utrzymać masową produkcję, inżynierowie takich firm muszą szukać zamienników.

Podstrunnicę „resinator” firmy Hagstrom czyścisz i pielęgnujesz dokładnie tak samo jak drewnianą. Zanim zaczniesz używać inwazyjnych metod jak np. wełna stalowa, spróbuj potraktować ją odpowiednimi środkami chemicznymi do czyszczenia podstrunnic (foto1k) Przydatny film – www.youtube.com/watch?v=sYXKHz17QZE. Doskonałym materiałem do czyszczenia podstrunnicy jest też wspomniany przez Ciebie olej lniany. Jest z nim tylko taki problem, że na duży brud musisz nanosić go małymi ilościami i szybko usuwać szmatką lub szczoteczką, w przeciwnym razie zrobi się małe bagienko które będzie wnikało w każdą nawet najmniejszą szczelinę podstrunnicy.

Dlaczego nie należy używać wełny stalowej przy instrumentach ? – www.youtube.com/watch?v=U_EcuLZyolY