PoradyLutnicze.pl

Grzegorz: Czy można dorobić kołek do pasa nośnego (wkręcić w szyjkę lub w pudło) do Yamahy F310P, podobnie jak ma Fender CD 60?

Jeżeli gitara akustyczna nie posiada zaczepów na pasek to zdecydowanie korzystniej jest wkręcić straplocki (foto1) i na nich trzymać gitarę, niż używać paska, którego jedna z końcówek zawiązana jest na główce gitary (foto2). Przy zaczepianiu paska gitary w sposób który odradzam, może dochodzić do skrzywienia gryfu. Takie sytuacje nie były częste kiedy instrumenty wykonywane były z odpowiednich materiałów. W obecnych czasach, niestety nie mamy takiego komfortu a nasze tanie i słabe gitary musimy obejmować znacznie większą ochroną.

Zaczepy na pasek nie mogą być wkręcone w dowolne miejsce. W akustyku w środku pudła występują wzmocnienia w postaci grubych klocków drewna. Tworzą one konstrukcję i to właśnie w takie elementy należy wkręcać śruby od zaczepów paska. Na zdjęciu określone są jako TAIL BLOCK (foto5). Drugi zaczep można umieścić w stopie gryfu w dwóch miejscach (foto 3) oraz (foto4). Oba te miejsca są dobre i tylko od użytkownika zależy, które wybierze.

Możesz też spotkać się z zaczepami takiego typu – (foto 6) Są to plastikowe kołki wtykane w otworek z tyłu pudła gitary. Nakłada się na nie pasek dokładnie tak, jak na metalowe zaczepy.