Kamil: Gitary PRS to moje marzenie. Zastanawia mnie kilka aspektów, które mogą mieć znaczący wpływ na ich charakterystyczne brzmienie. Czy wypukły korpus to główny powód ich świetnego brzmienia? Nie wiem, czy nie wyjdzie mi taniej pogłowić się nad zrobieniem kopii PRS. Chciałbym się dowiedzieć o niemal każdej charakterystyce elementów w PRS-ach: jakie drewno, pickupy, klucze, potencjometry…

Idziesz zupełnie nie w tym kierunku co trzeba. PRS w całej swej okazałości ma instrumenty, które brzmią bardzo dobrze, ma też instrumenty przeciętne. Nie ulegaj magii reklamy. Jeżeli widzisz w Internecie artystę, który grając na PRS-ie, brzmi świetnie, to nie zakładaj, że każdy taki model instrumentu gra tak samo.

Każda firma gitarowa ma zróżnicowaną jakość brzmienia i wykonania. Przy produkcji 200 instrumentów na godzinę nie jest fizycznie możliwe, aby każdy był w klasie high end. Przy natłoku modeli PRS-a tylko nieliczne brzmią tak, jak gitara brzmieć powinna.

Wspominasz o drewnie. Drewno to niepowtarzalny materiał, który może być albo tępy akustycznie, albo rewelacyjnie rezonować. Jeżeli zapoznasz się z wypowiedziami Paula Smitha odnośnie historii marki, zauważysz, że przy tworzeniu kształtu spory nacisk był na wygodę gry a nie brzmienie. Profilowany top był jednym z takich wytycznych. PRS uzyskuje wysoką jakość brzmienia dzięki selekcji drewna i umiejętnemu suszeniu.

Następnym punktem jest najwyższej klasy elektronika oraz wykończenie i mamy jakość, ale – tak jak piszę – jakość niepowtarzalną. Taką metodą na sukces kieruje się każda większa marka gitar: Gibson, Fender, Suhr.

Proponuję Ci, abyś zapoznał się bardziej z metodami selekcji sprzedaży instrumentów, czyli na terenie USA, Europy i Europy Wschodniej, zamiast ulegać doskonale serwowanej promocji. Prawdy mogą okazać się dla wielu fanów, niestety, bolesne.

Linki, które powinny Cię zainteresować:
http://www.youtube.com/watch?v=RREirAjSxJw
http://www.youtube.com/watch?v=QSbjCfK5Iq8
http://www.youtube.com/watch?v=-bAgZ6l-oEw
http://www.youtube.com/watch?v=7O7bx49_aM0