PoradyLutnicze.pl

Monika: Przeglądam oferty gitarowe, ale widząc opisy, zniechęcam się do kupna jakiejkolwiek gitary. Skala wyboru jest ogromna, poczynając od koloru lakieru do rzeczy mi nie znanych. Nasuwa mi się jedno pytanie: na czym polega montowanie gryfu bolt-on i czy są jakieś inne sposoby?

Łączenie gryfu z korpusem metodą bolt-on oznacza, że gryf przykręcony (gitary typu fender) jest dwiema, trzema, czterema, a nawet sześcioma i więcej śrubami (foto4, foto 5). Niezależnie od liczby śrub w nazewnictwie będzie to bolt-on. Inną możliwością łączenia gryfu z korpusem jest metoda SET IN. SET IN oznacza, ze gryf został przyklejony do deski, tak jak to można zaobserwować w gitarach marki GIBSON (foto6). Inne możliwości łączenia gryfu z korpusem są dość skąpe: inną metodą jest set-in. gryf jest wówczas wklejony (gitary typu gibson).

Nie dziel instrumentów na lepsze lub gorsze, biorąc pod uwagę metodę łączenia gryfu z korpusem. Nie jest to żaden wyznacznik jakości. Przy zakupie gitary liczy się przede wszystkim wygoda gry i brzmienie. Jeżeli jesteś gitarzystką początkującą, to postaw na wygodę gry, a instrument wybieraj razem z osoba, która ma przynajmniej mgliste pojęcie w temacie.