eusz: Kupiłem mostek T-O-M do mego LP firmy Gotoh. Zapłaciłem sporo pieniędzy, ale okazało się, że rozstaw śrub na których trzeba go nasadzić jest trochę większy i most nie wchodzi. Mój LP jest już wiekowy i dowiedziałem się, że kiedyś były różne rozmiary tych mostków. Czy mogę to jakos przerobić we własnym zakresie? Czy kasa poszła w błoto?

Rzeczywiście dawne modele wzorowane na LP, szczególnie te z Japonii, miały bardzo różne wymiary mostków, a przez co różne zamocowania. Nie obowiązywały ich żadne normy odnośnie parametrów z oryginalnego Gibsona, ponieważ kopiowali go w większości nielegalnie. Spora część Japońskich manufaktur wykonywała części i kształty „na oko” i dlatego teraz z kopiami niektórych modeli znanych amerykańskich marek są problemy. Na przyszłość- taki producent jak Gotoh podaje na swojej stronie dokładne parametry i wymiary swoich produktów. Warto przed zakupem porównać je ze stanem faktycznym w swoim instrumencie.

Jeżeli Twój instrument jest wiekowy, to nie powinieneś go przerabiać. Każda taka ingerencja obniża jego wartość. Przeróbka powinna dotyczyć mostu. Ważną informacją przy takiej korekcie jest różnica w wymiarze pomiędzy otworami T-O-M a rozstawem trzpieni w korpusie. Jeżeli jest ona większa niż 3-4 mm to taka korekta będzie trudna do wykonania. Jeżeli różnica oscyluje w granicach 2mm, czyli po 1 mm na stronę to pracę możesz wykonać we własnym zakresie.

Korekta będzie polegała na wykonaniu większych otworów w nowym moście o wartość różnicy w rozstawie plus 0,5 mm na każdą ze stron. Dodatkowy wymiar wynika z tego, że most T-O-M często jest ustawiany pod kątem ( wyżej są struny basowe ). Jeżeli trzpienie będą dopasowane zbyt dokładnie, nie będzie można regulować przechyłu. Do pracy będzie Ci potrzebne wiertło i wiertarka. Wiercenie wykonuj zawsze od spodu mostu. Jeżeli zniszczysz chrom, to w miejscu mniej widocznym. Załóżmy, że różnica uniemożliwiająca osadzenie mostu to 2mm. Otwory oryginalne w moście to 4mm. Wiertło, jakie należy użyć to rozmiar 5,5mm. Jeżeli różnice są inne, to musisz we własnym zakresie wykonać obliczenia.

Jak wiercić? Podstawą przy tej pracy jest takie ustabilizowanie mostu, aby nie było szansy uszkodzenia dłoni podczas wiercenia. Przy tej pracy nie możesz trzymać mostu w ręku. Jeżeli wiertło się zblokuje, to okręci Ci most w dłoni i będzie po karierze gitarzysty. Złamanie palców, rozcięcia, zwichnięcia są tu jak najbardziej realne. Most musi być stabilnie wkręcony np. w imadełko. Nie wierć też od razu wiertłem o potrzebnym rozmiarze. Jeżeli otwór oryginalny jest 4mm a potrzebujesz powiększyć go do 5,5mm to zacznij od wiertła 4,5mm przez 5 mm i skończ na 5,5mm.

Nie bagatelizuj przepisów BHP i pamiętaj, ze chwila nieuwagi może Cię drogo kosztować.