Mateusz: Gram na gitarze akustycznej i planuję w niedalekiej przyszłości kupić gitarę elektryczną. Widziałem wiele ofert i zainteresowały mnie różne typy mostów. Jaki most byłby dobry dla początkującego: ruchomy czy stały? Znalazłem wiele typów, ale nie wiem, który byłby odpowiedni dla mnie, nie wiem, czym one się różnią. Mógłbym prosić o jakąś pomoc i informacje na temat różnicach w tych mostach? Dziękuję bardzo.

Wszystko zależy od Twoich potrzeb muzycznych. Jeżeli Twoja inwencja twórcza wymaga, aby na pokładzie gitary znalazł się FR lub tremolo, to tak powinno się stać. Jeżeli jeszcze nie wiesz, czy taki most sprawdzi się w Twojej grze, to najprostszą drogą będzie zakupienie go i sprawdzenie. Jedyną osobą, jaka może odpowiedzieć trafnie na takie pytanie, jesteś Ty sam.

Nie jest tajemnicą, że niektórych sprzętów nie powinno się brać nawet do ręki. Są to wszystkie instrumenty nowe, których cena jest poniżej 1000 złotych (mówię tu o gitarach wyposażonych w mosty FR). Nie spodziewaj się, że gitara za taką kwotę będzie stroiła. Jeżeli zdecydujesz się używać mostu FR, to szukaj instrumentu, który wyposażony jest w następujące modele: Schaller FR, Schaller FR Low Pro. Floyd Rose Pro. Ibanez Low Pro Edge, Ibanez Edge Pro. Zdecydowanie nie polecam mostów Khaller. Pomysł z rozwiązaniem ruchu bardzo ciekawy, ale fatalnie rozwiązany. Każdy z wyżej wymienionych mostów niczym nie różni się z wyglądu od tanich chińskich produktów. Gdzie różnica? Tkwi w użytych materiałach. Firmowe mosty wykonane są z odpowiednio twardych i wytrzymałych stopów stali, która ma też walory akustyczne; niestety, tanie podróbki nie mogą się tym legitymować. To samo dotyczy mostów tremolo typu strat. Zasada działania mostu jest ta sama, różnica jest w materiałach i wykonaniu.