PoradyLutnicze.pl

Jaaqob: Kolega ma taki problem. W mostku tremolo (gitara Squier bullet) pękła mu wajcha i część wajchy została w mostku. Nie ma pojęcia jak to wyciągnąć. Nie ma jak złapać, a siedzi to naprawdę głeboko. Gitara jest na gwarancji, ale w sklepie powiedzieli mu, że nie ma szansy, bo to jego wina. Kupił nową wajchę, ale póki nie wyciągnie tej starej to nie wkręci nowej. Jak to zrobić? Jakie saą sposoby na to żeby ją wykręcić? Przy okazji to jestem zdziwiony, że można połamać taki gruby pręt machając nim w zasadzie delikatnie. Co to za materiały teraz nam serwują? Straszne gó….

Muszę przyznać Ci rację odnośnie uwagi o materiałach, jakie używane są obecnie w tańszych gitarach. Ich jakość jest daleka od zadowalającej. Odbija się to nie tylko na brzmieniu, ale też na funkcjonalności. Często elementy w gitarze są tak słabe, że nie są w stanie znieść normalnego codziennego użytkowania. Pękające pręty napinające, szybko wyrabiające się gwinty w siodełkach, kostki stalowe, które poddają się i zniekształcają pod naporem struny, czy też pękające wajchy tremolo….

Część gwintu, która pozostała w moście wykręcisz za pomocą wykrętaka (foto6). Powinieneś go dostać w każdym sklepie narzędziowym. Aby dobrać odpowiedni wymiar, po zakup udaj się z ramieniem mostu (drugą częścią)- nie ma sensu abyś kupował cały zestaw wykretaków. Po dopasowaniu rozmiaru musisz kupić też odpowiednie wiertełko do metalu. Będzie ono potrzebne, aby wykonać początkowy otwór w urwanej części ramienia. Do wykrętaka musisz dokupić uchwyt, który pozwoli Ci wkręcić go w otwór (foto7, foto8). Całość pracy przedstawia następujący rysunek (foto5). Na pierwszym rysunku przedstawiony jest punktak (foto9), który po uderzeniu młotkiem zrobi wgniecenie w urwanej części wajchy. Pomaga to podczas wiercenia. Wiertło nie ma możliwości spaść i uszkodzić gwintu w moście. Twoja wajcha jest, przypuszczam, tak miękka, że możesz zrobić początkowe wgniecenie zwykłym gwoździem.

Naprawa jest bardzo prosta, ale mimo to wykonuj ją bardzo starannie, nie spiesząc się. Szczególnie na etapie wiercenia.