Michał: Posiadam gitarę elektryczną Cort X6, z której z racji tego, że nie korzystałem z tego ustawienia oraz chcąc uzyskać możliwość gry na obu humbuckerach naraz usunąłem środkowy przetwornik single coil oraz wymieniłem switch na trójpozycyjny. Gdzieś czytałem, że w walce z brumami ważne jest, żeby kolejne cewki przetworników miały przeciwne polaryzacje. Tak było w tej gitarze fabrycznie. Skrajne cewki humbuckerów miały tą samą polaryzację co singiel, a te z nim sąsiadujące – odwrotną. Po wymontowaniu singla i przelutowaniu switcha pojawiły się niechciane brumy. Czy aby się ich pozbyć powinienem odwrócić pickup przy gryfie?

W pierwszej kolejności sprawdź, czy po zmianie switcha cała elektronika została dobrze podłączona. Jeżeli pojawiły się brumy to najprawdopodobniej w instalacji nie ma uziemienia. Polaryzacje cewek w HB ustala producent przetwornika i jeżeli do jego podłączenia są jedynie dwa przewody to nie masz wpływu na podłączenie go inne niż pełny HB. Jeżeli dwa HB pracują ze sobą w konflikcie to konsekwencją tego jest inny dźwięk tzw. przeciwfaza , nie powinny pojawić się natomiast żadne brumy typowe dla pracy singla. Prześledź jeszcze raz podłączenia instalacji i upewnij się, że jest ona poprawna.

W tym wideo – www.youtube.com/watch?v=dG09HtFui6M pokazane jest jak brzmi gitara, kiedy przetworniki pracują w fazie i przeciwfazie. Zauważ, że w przeciwfazie nie pojawiają się brumy tylko charakterystyczny countrowy sound.

Jeżeli Twoje przetworniki mają możliwość rozpinania cewek, czyli posiadają np. cztery przewody, to istnieje możliwość, że podłączona przez Ciebie instalacja spowodowała, ze HB pracują na jednej cewce czyli są na Splicie. To wyjaśniałoby, dlaczego pojawiły się brumy. Aby to skorygować musisz porównać swoją instalację ze schematem (foto 6). Nie sugeruj się kolorami przewodów, ponieważ Twoje mogą być inne. Jeżeli nadal nie znajdziesz przyczyny problemu to zachęcam, abyś zadał następne pytanie i dodał zdjęcia Twojej instalacji, na ich podstawie będziemy mogli coś więcej powiedzieć.