porada lutnicza 48hMichał: Posiadam gitarę Flame Les Paul III z przetwornikami Seymour Duncan Pearly Gates. Przetwornik neck zamontowałem miesiąc temu. Przetwornik bridge 2 tygodnie temu. Przez 2 tygodnie gitara grała jak marzenie. 

Dwa dni temu sygnał z bridgeowego pickupa stał się słabszy i daje się słyszeć buczenie. Sprawdziłem luty i wszystko trzymało. Zamieniłem przystawki potencjometrami i teraz neck ma słabszy sygnał bo jest podłączony do dolnego potencjometru. Potencjometr obraca się i reguluje głośność, lecz jest buczenie i o połowę za cicho niż powinno być. Gdy dotknę któregokolwiek z potencjometrów buczenie się zmniejsza, ale sygnał jest nadal słaby. Chcę żeby było jak wcześniej.

Poza tym mam problem z wyregulowaniem menzury na strunie g. Mam zestaw 10-52 D’Addario  i wydaje się że siodełko w mostku jest „za krótkie”, a nie mogę przesunąć dalej. Brakuje dosłownie milimetrów aby ustawić. Proszę o poradę , ewentualnie odesłanie mnie do lutnika. najbliżej mi do Warszawy.

Jaroslaw OlejniczakWitam Michale, czytając twoją korespondencję z zapytaniem o przyczynę gitarowego problemu skojarzyłem sobie dawną bajkę o „rybaku i złotej rybce”. Miał rybak rybkę, a teraz czar prysł… No cóż, i tak bywa. Przetworniki Seymour Duncan znane są w całym świecie gitarowym. Są dobre, konkretnie stworzone i niezawodne. Więc nie one są przyczyną problemu. Skoro stworzyłeś układ elektroniczny z tymi przetwornikami i wszystko grało to cóż mogło wytworzyć problem? Proponuję byś sprawdził raz jeszcze szczegółowo ten układ elektroniczny. On lubi płatać figle. Czasem wystarczy źle zlutowany układ masy bądź tzw. „zimny lut” i wszystko pada. Należy też uważać by przy lutowaniu układu nie „przegrzać” potencjometru. On tego nie lubi. Nie sprawdzaj tego na „oko”. Czasem chwila pokory i spokoju napotyka i usuwa problem. Jeśli wcześniej grało to musi grać! Nie poddawaj się.

Jeśli chodzi o drugą część pytania to, z tego co wiem twój Les Paul posiada mostek tune-o-matic, czyli 6 kostek usytuowanych w jednym rzędzie. Jeśli brakuje Ci „menzury” na mostku to odwróć kostkę na strunie G. Jest ona profilowana pod kątem. Ten właśnie kąt może dać Ci brakujący milimetr bądź dwa. Myślę, że to wystarczy do rozwiązania twojego problemu, by twoja „rybka” znów zagrała.

Pozdrawiam,
„Artimus”

mostek tuneomatic

Fot. Mostek „tune-o-matic” w gitarze Les Paul wraz z profilowanymi kostkami pod daną struną.