PoradyLutnicze.pl

Wojtek: Jestem leworęczny, nauczyłem się grać na gitarze dla praworęcznych. Problem tkwi w niewygodnym graniu, zahaczam o pokrętła. Czy przy zakupie gitary leworęcznej była by możliwość odwrócenia strun, bez utraty jakości dźwięku lub ewentualnie ile by wynosił koszt przerobienia mostka przez lutnika, czyli leworęczna gitara z mostkiem na prawą rękę.

Wszystko zależy od instrumentu, jaki kupisz. Jeżeli będzie to gitara wyposażona w mostek stały typu Tele lub Stratocaster, to niczego nie będziesz musiał przerabiać. Wystarczy jak przełożysz struny 1-E6,2-A5, 3-D4, 4-G3, 5-B2, 6E1. Cały problem rozbija się o wystrojenie menzur. Jeżeli most ma odpowiedni zasięg w regulacji nie będziesz miał z tym żadnych problemów.

Nie polecam Ci kupowania gitary z mostem T-O-M. Jest on startowo montowany pod skosem i po odwróceniu kolejności strun ustawienie menzur może być niemożliwe. Dobrym rozwiązaniem jest tez gitara typu Archtop z mostkiem stojącym na topie, utrzymywanym jedynie pod naciskiem strun (foto1rrr). Taka konstrukcja stwarza szerokie możliwości. Most możesz obracać wg uznania i ustawiać go pod różnymi kątami tak, aby uzyskać potrzebny wymiar długości faktycznych strun. Co do jakości dźwięku po odwróceniu kolejności strun to nie powinieneś się tym zupełnie przejmować. W większości przypadków po takiej operacji zupełnie nic się nie zmienia.