Jan: Zaczynam swoją przygodę z nagrywaniem i masteringiem. Chciałbym się dowiedzieć, jakie elementy składają się na dobrą jakość gitary? Nie chodzi mi konkretnie o barwę, lecz o szumy. Pragnę się dowiedzieć, skąd one pochodzą i czy można je jakoś wyeliminować. Dodam, że wymieniłem przetworniki na DiMarzio Super Distortion, ale nadal ostro szumi. Proszę o pomoc.

Odwieczny problem przy rejestrowaniu gitary elektrycznej na amatorskim sprzęcie. Wiele instrumentów trafiło do mnie, bo ich właściciele mieli dokładnie taki sam problem. Gdy nagrywamy przesterowany sygnał, podczas przerw szumy są znaczne i trzeba spędzać dużo czasu za konsolą, aby to wszystko wyczyścić. Z pomocą przychodzą różne filtry i bramki szumów. Ograniczają znacznie niechciane zakłócenia, przez co mastering jest znacznie prostszy. Paradoksalnie przetwornik mocniejszy daje więcej problemów niż vintage output nie przekraczający 7 K. Mój ostatni klient borykający się z podobnym problemem zastosował kostkę Bossa NS -2 (fot. 1). Z jego relacji wynikało, że problem na tyle zmalał, że gitarzysta ten nie podejmował już żadnych innych kroków.

Niewątpliwie korzystne dla uzyskania czystości sygnału jest zamontowanie przetworników aktywnych EMG Lu Blackouts. Te ostatnie sprawdziły się rewelacyjnie, kiedy mój zaprzyjaźniony zespół wchodził do studia, by nagrywać swoją drugą płytę. Realizator był bardzo zadowolony z jakości sygnału tych przetworników, kiedy nagrywał partie gitarowe. Chcąc nagrywać gitarę elektryczną o jakości superprodukcji, musisz zastosować pewne urządzenia wpinane w linię lub pętlę. Sama gitara z pasywną elektroniką nigdy nie jest wolna od pewnych większych lub mniejszych szumów. Dobrym rozwiązaniem jest też nagrywanie gitary z pedałem głośności. Partie, gdzie nie gra gitara, są wyciszane, a szumy znikają. Bardzo dobrą opinią wśród gitarzystów cieszy się też bramka DBX 1074 (fot. 2). Niestety, ja osobiście nigdy na niej nie pracowałem, dlatego nie mogę się szerzej wypowiedzieć. Używa jej natomiast zaprzyjaźnione studio nagrań do rejestrowania przesterowanych gitar i bardzo sobie chwalą.