PoradyLutnicze.pl

porada lutnicza 48hLeszek: Witam, najpierw opiszę sprzęt – gitara DBZ Bare Bones Religion z mostkiem Floyd Rose, efekt Rp50 Digitech, piecyk Fendera nie pamiętam w tej chwili szczegółów (piszę z pracy). Gram codziennie, ale tylko w domu na podkładach ściągniętych z netu. Generalnie chodzi mi o brzmienie: struny EAD mają przytłumione brzmienie (brak im wyrazistości) a z kolei dolne struny jak na mój gust za bardzo „piszczą”. Próbowałem wielu ustawień w efekcie gitarowym, ale nie mogę uzyskać zadowaląjącego brzmienia. Interesuje mnie podobne brzmienie do Iron Maiden z ich pierwszych płyt: do Powerslave.

Drugi problem to obniżenie akcji strun, poradziłem sobie z wymianą strun na cieńsze i regulacją mostka, obniżyłem struny – ale wg mnie mogłyby być jeszcze niżej – z tym że wysoka struna E zaczęła brzęczeć więc podniosłem struny. Nie za bardzo chcę się bawić w regulację gryfu bo nigdy tego nie robiłem i nie chcę tego rozkalibrować – pewnie z tym mógłby mi pomóc jedynie lutnik? W jaki sposób obniżanie lub podnoszenie humbuckerów wpływa na dźwięk?

Jaroslaw OlejniczakWitam, myślę, że powinieneś na początku zacząć od ustawienia swojej gitary. To jest podstawą jeśli chodzi o granie, strojenie i wybrzmiewanie instrumentu. Temat jest długi i złożony. Polecam swoje artykuły, które pisałem do Top Guitar odnośnie ustawiania akcji strun, floyda, gryfu i jego korekt. Są to odcinki z 2012 r. nr. 1 i 3 (przesyłam w załączniku). Myślę, że przeczytanie takich informacji pomoże Ci na poradzenie sobie z problemem własnej gitary? Odnośnie ustawienia wysokości przetworników to ma to znaczenie czy są wyżej czy też niżej. Chodzi o poziom sygnału z przetwornika. Jeśli jest za blisko strun może dawać nam przesterowany i nieco brudny dźwięk.

Teraz artykuł pierwszy:

SKRZYWIENIE PODSTRUNNIC, USTAWIENIE GRYFU..

Częstym problemem gitarzystów są skrzywienia gryfu w ich instrumentach. Dotyczy to ustawienia akcji strun, co wiąże się z komfortem grania ora strojeniem gitary. Wynikający problem to krzywienie się gryfu, obijanie strun o progi bądź słabe wybrzmiewanie strun (tzw. gasnący dźwięk). Powodów takiego stanu jest kilka. Pierwsza to nierówności napięcia pręta regulacyjnego, polegająca na tym, że pręt pod wpływem regulacji nakrętką nie działa równo na całość gryfu. Działa on zazwyczaj w różnych miejscach, a mianowicie przy końcu podstrunnicy, albo na jej początku lub z kolei na środku lecz często – nierówno ( może działać tylko na część gryfu po stronie strun basowych lub odwrotnie). Druga przyczyna problemu to materiał z jakiego wykonana jest szyjka gryfu. Materiał w wielu firmach gitarowych nie jest dobierany starannie (głównie w tanich instrumentach). Gryfy cięte są z belki na ilość , a nie na jakość, dlatego później
wynikają z tego opisane tu problemy. Niekiedy gryfy „wypaczone są „dokładnie w odwrotnym kierunku pomimo zupełnie poluzowanej śruby. Wtedy ewidentnie posiada profil typowego wybrzuszenia. Często po naciągu strun powraca (bądź nie?!) do stanu prostego. Niestety w wielu przypadkach gryf pod wpływem regulacji pręta (do końca wkręcony) jest przegięty w jedną bądź w drugą stronę. Problem jest do zrobienia, ale wymaga już większego zabiegu. Nie zawsze zadziała tu szlif progów na poszczególnych częściach podstrunnicy. W takim przypadku należy :
– wyciągnąć progi i wykonać szlif podstrunnicy (oczywiście przy odpowiednim naciągu gryfu) , fot.1 :

– Następnie należy poprawić nacięcia na progi po czym nabić komplet nowych progów (fot 2). W przypadku gryfu klonowego należy położyć odpowiednie powłoki lakieru:

– Po nabiciu należy odpowiednio obrobić końcówki każdego progu (fot.4.) :

Taki zabieg korekty podstrunnicy pozwoli na zlikwidowanie problemu krzywego gryfu. Choć z pozoru jest to nieskomplikowane to takie czynności wymagają pewnych umiejętności. W przypadku jakichkolwiek błędów można zepsuć gryf, ale zawsze w temacie porady można udać się z tym problemem do lutnika.

DSC00010

Drugi artykuł w załączniku.
Pozdrawiam, Artimus