Tadeusz: Szukam pierwszego progu do starego pudła Defila. Kupiłem progi Sintoms Nonallergenic 2,49-1,19-2,08-0,50. A może dobrać do nich pierwszy próg, tylko jaki? Chcę zapytać, jaki lakier przeważnie stosuje się do zwykłych polskich pudeł? Pozdrawiam.

Zwykłe polskie pudła formy Defil nie były wyjątkowe i można na nie położyć każdą powłokę: lakier poliuretanowy, poliester lub nitroceluloza. Wszystko jest dozwolone. Inną kwestią jest jakość położenia lakieru. Jeżeli nosisz się z zamiarem ponownego lakierowania tego antyka, to polecam, abyś zlecił to firmie zajmującej się lakierowaniem drewna lub zakładowi lutniczemu.

Próg zerowy. W obecnych gitarach rzadko stosuje się próg zerowy. Jego miejsce zajmuje siodełko, które można wyregulować wg uznania. Nie bez znaczenia jest też wpływ siodełka na barwę gitary i sadzę, że to właśnie dlatego lutnicy odeszli od zerówki. Jeżeli dobrze rozumiem Twoje pytanie, to zastanawiasz się, jaki rozmiar progu przy wymiarze Sintomsa nabić na zerówkę. Na zerówkę nabija się takie same progi jak cała reszta. Wynika to z tego, że próg zerowy jest traktowany jak każdy inny, a dźwięki pustych strun tak, jakbyś naciskał je palcem. Nie ma więc potrzeby, aby był on innego rozmiaru. W starych archaicznych opracowaniach odnośnie ustawiania gitary z progiem zerowym problem ewentualnego brzęczenia strun na zerówce rozwiązywany był relieftem gryfu. Jeżeli pojawiało się brzęczenie – zwiększano relieft, a przez to odległość struny od progu pierwszego.