Maciek: Mam akustyczną gitarę LAG. Nie miała ona nagłośnienia i oddałem ją do zakładu lutniczego na zamontowanie nagłośnienia artec endpin (czytałem, że jest to dobry zakup w rozsądnej cenie). Wszystko było dobrze i byłem bardzo zadowolony, brzmienie super. Niestety lutnik zamontował mi wejście na jacka na dole pudła. podczas grania na siedząco jack przeszkadza, ale poradziłem sobie kupując kabel kątowy. Kiedy wstawałem nie zauważyłem, że nadepnąłem na kabel i wyrwałem z pudła całe gniazdo. Teraz jest dziura około 2/1 cm. Co mogę z tym zrobić? Nie chcę dawać gitary do lutnika, bo nie mam teraz pieniędzy.

Przede wszystkim trzeba zastanowić się, czy tak wykonana usługa nie podlega reklamacji. Preamp Artec, jak i wszystkie inne preampy tego typu, powinny być montowane w miejscu do tego przeznaczonym tzn. w tylnym klocku konstrukcyjnym pudła rezonansowego (foto 1). Sama konstrukcja preampu Artec Endpin jest przystosowana, aby być dokładnie w tym miejscu montowana. Tak osadzone nagłośnienie jest odporne na wszelkie naprężenia od zewnętrznej strony i nigdy, przy normalnym użytkowaniu nie zostanie wyrwane z instrumentu. Montaż taki wymaga jednak pewnych umiejętności i narzędzi. Być może osoba, która wykonywała Ci tą usługę nie posiadała ani jednego ani drugiego. Artec Endpin zamontowany na cienkiej ściance boku gitary akustycznej jest mocno narażony na boczne siły przenoszone przez Jacka i niestety awaria to tylko kwestia czasu. Jeżeli zdecydujesz się samodzielnie naprawić wadę, powstałą zupełnie nie z Twojej winy, to powinieneś zaopatrzyć się w dwa uchwyty gniazda do gitary Les Paul (foto2) ,najlepiej metalowe i cztery dopasowane do otworków atrapy śrubki z nakrętkami. Jeżeli otwór nie przekracza 2 cm w żadną stronę to proponowane rozwiązanie zda egzamin. Naprawa będzie polegała na założeniu pierwszej atrapy na zewnątrz pudła gitary a drugiej w środku w taki sposób, aby otwory na Jacka dokładnie się pokrywały. Aby powstała solidna konstrukcja musisz skręcić obie atrapy ze sobą przygotowanymi śrubkami. W otworze na Jacka zamontuj preamp i całość skręć nakrętką. Taka konstrukcja pozwoli lepiej rozłożyć siły i będzie bardziej odporna na uszkodzenia.

Może okazać się, że oryginalny otwór w atrapie Jacka Les Paula będzie zbyt mały dla Endpina. W takiej sytuacji wystarczy rozwiercić go wiertłem do metalu o odpowiedniej średnicy.