Wojtek: Posiadam telecastera Squire’a (made in Korea). Chciałbym uzyskać brzmienie gitary charakteryzującej się dużym twangiem na pierwszym pickupie (neck). Drugie pytanie brzmi: jakie elementy trzeba wymienić lub co zmodernizować, aby gitara miała jak najdłuższy sustain?

Twang, który jest tak bardzo przez Ciebie pożądany, jest wypadkową brzmienia całego instrumentu. W jego powstawaniu biorą udział: odpowiednio dobra klasa drewna na korpusie oraz drewna użytego na gryf, bardzo dobrze skonstruowane przetworniki, a także most i siodełko z odpowiednich materiałów. Jeżeli posiadamy przysłowiowego „gumowca”, to możemy bezskutecznie topić w nim pieniądze.

Jeżeli jesteś gotowy ponieść ryzyko inwestycji, to zacznij od zmiany mostu na Gotoh GTC-510C (fot. 18) lub modele Fendera (fot. 19). Następnym krokiem jest zmiana siodełka z plastikowego na mosiężne lub tusq. Niestety, lojalnie Cię uprzedzam, że zmiany te mogą być czysto kosmetyczne, bez większej poprawy w jakości brzmienia. Jeśli drewno, z jakiego wykonana jest gitara, nie rezonuje w odpowiedniej częstotliwości, to wszystkie oczekiwane walory brzmienia są poza zasięgiem.

Jeżeli chodzi o sustain, to proszę Cię zapoznaj się z moją odpowiedzią na pytanie Jakuba. Myślę, że powinno Cię to zainteresować.