Paweł: Planuję wsadzić do swojego LP 100 humbuckery wilkinson p.a.f pod gryfem i mostkiem i zmienić klucze na Wilkinsona. Do tej wymiany dokupię jeszcze efekt Marshall guv’nor. Pomoże mi to coś w brzmieniu czy mam się rozglądać za czymś innym?

Nie znając brzmienia samej gitary, można jedynie stwierdzić, ze po zmianie przetworników jaką planujesz zrobić, gitara może brzmieć inaczej. Dotyczy to zarówno polepszenia, jak i pogorszenia barwy, choć to też jest odczucie subiektywne, bo każdy ma inne potrzeby barwy i inne wyobrażenie idealnego Sundu, jaki powinien mieć LP. Niewątpliwie przetwornik Wilkinson P.A.F np. MWCHB (foto1) nie należy do najsłabszych, jakie można kupić w sklepie, nie jest to jednak coś dzięki czemu Twój instrument dostanie „skrzydeł” na tyle dużych, żebyś był zadowolony. Kwota 95-100 złotych za przetwornik charakteryzuje niezbyt wysoko jakość materiałów, z jakich jest wykonany. Z doświadczenia wiem, że użytkownicy gitar Vintage, która ma wbudowane te przetworniki, często zmieniają je, ponieważ barwa nie jest zadowalająca. Najczęściej zmieniane są na oryginalne przetworniki Gibson i jest to najlepsze wyjście, jeżeli ktoś szuka znacznej poprawy brzmienia. Alternatywą dla mniej zamożnych są przetworniki polskiej firmy Merlin Pickups (foto3) wykonywane w Olsztynie przez tego człowieka (foto4). Przetworniki, choć mało kto w to wierzy, ponieważ magia USA jest ogromna, niczym nie ustępują światowym produkcjom. Nie bez znaczenia jest też pozostały układ elektryczny. Zmieniając pickupy bardzo korzystnie jest też zmienić potencjometry na CTSa oraz przewody na miedziane w oplocie (chyba, że już takowe posiadasz) oraz zastosować zawodowe gniazdo np. Switchcraft http://www.switchcraft.com/

Wszystkie te zmiany, niestety łączą się z kosztami. Jeżeli nie stać Cię na inwestycję całkowitą to dobrym rozwiązaniem są zakupy po części. Jeden przetwornik, za kilka tygodni następny, za kilka tygodni potencjometry itd……..

Co do kluczy. Zmianę powinno się wykonać, jeżeli klucze nie trzymają stroju. Jeżeli jest tak w Twoim wypadku to jak najbardziej jest to uzasadnione. Musisz jednak pamiętać, że klucze które posiadasz w swoim LP 100 stabilizowane są jedną śrubką (foto5) a Wilkinson model LP wymaga dwóch (foto6). W praktyce oznacza to, że oryginalny otwór będzie widoczny a Ty musisz wykonać dwa nowe.

Efekt Marshall guv’nor jest bardzo plastycznym efektem. Jeżeli jeszcze nie znasz jego możliwości możesz znaleźć próbki jego możliwości na YouTube. Typowy Vintage Sound, z którego powinieneś być zadowolony.